Zsinati Tanács ülés – Kopács, 2026. május 11.
„Ugyanígy segít a Lélek is a mi erőtlenségünkön. Mert amiért imádkoznunk kell, nem tudjuk úgy kérni, ahogyan kell, de maga a Lélek esedezik értünk kimondhatatlan fohászkodásokkal. Aki pedig a szíveket vizsgálja, tudja, mi a Lélek szándéka, mert Isten szerint jár közben a szentekért. Azt pedig tudjuk, hogy akik Istent szeretik, azoknak minden javukra szolgál, azoknak, akiket örök elhatározása szerint elhívott. Mert akiket eleve kiválasztott, azokat eleve el is rendelte, hogy hasonlókká legyenek Fia képéhez, hogy ő sok testvér között legyen elsőszülött. Akikről pedig ezt eleve elrendelte, azokat el is hívta, és akiket elhívott, azokat meg is igazította, akiket pedig megigazított, azokat meg is dicsőítette.” (Róm 8:26-30)
A Horvátországi Magyar Református Keresztyén Egyház Zsinati Tanácsa idei második ülését Kopácson, a református imaházban tartotta meg. A tanácskozás során a testület áttekintette az év eddig eltelt időszakának egyházi programjairól szóló beszámolókat, ismertette a költségvetés aktuális helyzetét, valamint megvitatta az esztendő hátralévő részére tervezett missziói és közegyházi alkalmakat.
A tervezett programok közül kiemelt jelentőséggel bír az augusztus 16-ára meghirdetett hercegszöllősi emléknap és ünnepi megemlékezés, amelyet a Hercegszöllősi Kánonok megszületésének 450. évfordulója alkalmából rendeznek majd meg. Az esemény szervezésében három egyházkerület vesz részt: a Dunamelléki Református Egyházkerület, a Szerbiában működő Református Keresztyén Egyház, valamint házigazdaként a helyi jogfolytonos horvátországi magyar református egyház, a HMRKE.
A napirendi pontok tárgyalása során szó esett a testvéregyházak közötti együttműködés lehetőségeiről is. A tanácskozáson részt vett a Dunamelléki Református Egyházkerület egyik esperese és világi főjegyzője, akik a kapcsolatok erősítéséről és a közös szolgálati lehetőségekről folytattak egyeztetést.
A megbeszélés a HMRKE-hez méltó, testvéri és felelősségteljes légkörben zajlott. A résztvevők megerősítették elkötelezettségüket amellett, hogy a közelgő ünnepi megemlékezés és annak lelki-szellemi öröksége valamennyi érintett egyházi közösség számára fontos és meghatározó jelentőséggel bír és hogy a közös ügyek szolgálata, különösen gyülekezeti szinten, a jövőben az együttműködés és az egyházi békesség útját kell hogy szolgálja. Hangsúlyozták, hogy a HMRKE részéről hozott áldozatok mellett a nehéz körülmények között is megőrzött méltóság és józanság teremtheti meg annak lehetőségét, hogy még a Dunamelléki Református Egyházkerület püspöke is jelenlétével tisztelje meg az augusztusi alkalmat.
Az egyeztetések során egyetértés mutatkozott abban, hogy a múlt megosztó törekvései nem érhették el végső céljukat, mivel az egy ügyért való közös kiállás, különösen gyülekezeti szinten, továbbra is az egyetlen áldásos és jövőbe mutató út lehet az érintett felek számára.
A tanácsülés imádsággal, énekléssel és áhítattal kezdődött. Az igei szolgálatot a Bibliaolvasó Kalauz fenti napi igéje alapján ft. Varga György püspök végezte. A magyarországi vendégek távozását követően az alkalom közös imádsággal és kötetlen testvéri beszélgetéssel zárult. A résztvevők hálát adtak Istennek a közösségben megélt együttlétért, valamint a Szentlélek vezetéséért és megtartó kegyelméért. Imádságos reménységük, hogy a megkezdett tervek és szolgálatok további megvalósítása is Isten kegyelmében és Krisztus szeretetében történhet meg.


